Dokumenty
- Warunkiem wszczęcia postępowania egzekucyjnego jest złożenie odpowiedniego wniosku oraz przedłożenie wraz z nim oryginału tytułu wykonawczego (art. 776 i art. 797 kpc). Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Zgodnie z obowiązującym brzmieniem przepisów klauzula wykonalności powinna zawierać numery PESEL lub NIP (dla osób fizycznych) lub NIP i numer KRS (dla osób prawnych) zarówno wierzyciela(i) jak i dłużnika(ów). Wniosek może być złożony na urzędowym formularzu ustalonym rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2018r. w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o wszczęcie egzekucji kierowanego do komornika (Dz.U. z 2018r., poz. 2307). Formularz dostępny poniżej w formatach PDF i DOC.
- Wniosek egzekucyjny powinien spełniać kryteria przewidziane dla pisma procesowego (art. 126 kpc). Ważne jest, aby we wniosku egzekucyjnym podać jak najwięcej informacji identyfikujących dłużnika oraz wskazać jego majątek. We wniosku należy ponadto podać:
a) numer PESEL lub NIP dla osób fizycznych, a w przypadku osób prawnych NIP lub numer KRS wierzyciela,
b) numer PESEL lub NIP dla osób fizycznych, a w przypadku osób prawnych NIP lub numer KRS dłużnika - Informacjami identyfikującymi dłużnika (oprócz imienia i nazwiską bądź nazwy) są:
a) w przypadku osób fizycznych – numery PESEL, NIP, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, numer dowodu osobistego; jeżeli osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą również numer REGON;
b) w przypadku osób prawnych – numery NIP, KRS i REGON oraz forma spółki; w przypadku składania wniosku przeciwko osobie prawnej do wniosku egzekucyjnego należy dołączyć aktualny odpis z KRS dłużnika. - Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 22 marca 2018r. o komornikach sądowych (Dz.U. z 2018r., poz. 771 ze zm.) wierzyciel ma prawo wyboru komornika na obszarze właściwości sądu apelacyjnego, na którym znajduje się siedziba kancelarii komornika, właściwego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 listopada 1964r. – Kodeks postępowania cywilnego, z wyjątkiem spraw: o egzekucję z nieruchomości, o wydanie nieruchomości, o wprowadzenie w posiadanie nieruchomości, o opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych, z osób lub rzeczy, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio. Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 3 ww. ustawy wierzyciel, dokonując wyboru komornika, składa wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji pisemne oświadczenie, że korzysta z prawa wyboru komornika.
- Zgodnie z przepisem art. 8 w zw. z art. 6 pkt 9 ustawy z dnia 28 lutego 2018r. o kosztach komorniczych (Dz.U. z 2018r., poz. 770) jeżeli komornik wybrany przez wierzyciela podejmuje czynności poza rewirem komorniczym, wydatki w postaci diet przysługujących komornikowi oraz osobom zatrudnionym w kancelarii komorniczej i uczestniczącym w tych czynnościach, kosztów przejazdów i noclegów komornika i tych osób oraz kosztów transportu specjalistycznego obciążają wierzyciela, nawet w razie przysługującego mu zwolnienia od kosztów komorniczych. Wydatków tych nie wlicza się do kosztów obciążających dłużnika. Wierzyciel może też wyrazić zgodę na obciążenie go innymi wydatkami.
Dokumenty do pobrania (format PDF):
Wniosek egzekucyjny w sprawach cywilnych (KM / GKM)
Wniosek egzekucyjny w sprawach alimentacyjnych (KMP)
Wniosek o doręczenie korespondencji przez komornika
Zlecenie poszukiwania majątku dłużnika
Oświadczenie wierzyciela o wyborze komornika – art. 10 ust. 1 i 3 ustawy o komornikach sądowych
Wniosek o wydanie zaświadczenia o bezskuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych i innych zaświadczeń (Fundusz Alimentacyjny, zasiłek rodzinny, świadczenie R500+, inne)
Wniosek o podwyższenie/obniżenie raty alimentacyjnej
Pełnomocnictwo w postępowaniu egzekucyjnym
Urzędowy formularz wniosku o wszczęcie egzekucji – PDF
Urzędowy formularz wniosku o wszczęcie egzekucji – DOC
Urzędowy formularz skargi na czynności komornika – PDF
Urzędowy formularz skargi na czynności komornika – DOC